141k views
4 votes
PLZ ANSWER QUICKLY!!

Lizzie is shopping online for office supplies. She wants to know which price for packages of printer cartridges is better. One package has 30 cartridges and costs $3,020. The other package has 60 cartridges and costs $6,050. She enters the number of cartridges in cell B2 and the price in cell C2. Which formula should Lizzie use?

=B2+C2

=B2*C2

=B2+C2/2

=B2/C2

User Stowelly
by
5.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

b2/c2

Step-by-step explanation:

you need to find the unit rate and to do that you need to divide the price by the amount so it would be

3020/30= $100.67 per cartridge

6050/60=$100.83 per cartridge

User Matahari
by
6.0k points