13.0k views
4 votes
8) Shawna had $20 to spend on six pencils. After buying them she had

$2. How much did each pencil cost?

User Serj Sagan
by
8.2k points

2 Answers

5 votes

Answer: They were $6 each

Step-by-step explanation:

20-2=18

18/3=$6

User Jatin Dhoot
by
9.1k points
2 votes

Answer:

$3

Explanation:

Since we know that there was $2 that she didn't use, we can subtract that from $20 to get $18 that was used (20 - 2 = 18)

We then divide 18 by 6 because she bought six pencils (18/6 = 3)

Each pencil costs $3

Hope this helps!

Edit: I saw your comment how you need to do the equation so here it is

(20 - 2)/6 = 3 (I could be wrong, but using my explanation and the information you gave, this would be correct)

User Sigal
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories