40.3k views
4 votes
Reyna pushed a box with 58 N of force, causing it to accelerate 5.1 m/s2. What is the

mass (in kg) of the box?

Reyna pushed a box with 58 N of force, causing it to accelerate 5.1 m/s2. What is-example-1

1 Answer

3 votes

Answer:

m = 11.37 kg

Step-by-step explanation:

F = m*a --> m = F/a = 58/5.1 = 11.37 kg

User Pete Montgomery
by
6.8k points