206k views
4 votes
Five candy bars cost $4.32 or eight candy bars cost $6.48. Which is a better buy?

Find the unit rate of each. Round to the nearest hundredths place if needed.
Group of answer choices

A. Five candy bars for $4.32 is the better buy because the unit price is $1.16.

B. Five candy bars for $4.32 is the better buy because the unit price is $0.86.

C. Eight candy bars for $6.48 is the better buy because the unit price is $0.81.

D. Eight candy bars for $6.48 is the better buy because the unit price is $1.23.

User Siame
by
4.8k points

2 Answers

5 votes

Answer:

C

Explanation:

4.32/5=0.86 per bar

6.48/8=0.81 per bar <---- better buy

User Yury Semikhatsky
by
4.5k points
0 votes

Answer:

C

Explanation:

4.32/5=0.86 per bar

6.48/8=0.81 per bar <---- better buy

User Kuvalya
by
4.6k points