Five candy bars cost $4.32 or eight candy bars cost $6.48. Which is a better buy?
Find the unit rate of each. Round to the nearest hundredths place if needed.
Group of answer choices
A. Five candy bars for $4.32 is the better buy because the unit price is $1.16.
B. Five candy bars for $4.32 is the better buy because the unit price is $0.86.
C. Eight candy bars for $6.48 is the better buy because the unit price is $0.81.
D. Eight candy bars for $6.48 is the better buy because the unit price is $1.23.