menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price? The unit price is $____ per scarf.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price? The unit price is $____ per scarf.
asked
May 11, 2021
4.0k
views
0
votes
The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?
The unit price is $____ per scarf.
Mathematics
high-school
JVC
asked
by
JVC
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Wow this is easy I think just do 8 times 65.25
Patrik Nordwall
answered
May 13, 2021
by
Patrik Nordwall
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
Answer:
7.25 each or 7.00 if rounded
Explanation:
VKolev
answered
May 18, 2021
by
VKolev
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 14, 2024
4.4k
views
5 scarves 2 of them are green if he chooses 1 scarf at random what is the probabillity its green write your answer as a fraction and a decimal
Dan Halperin
asked
Feb 14, 2024
by
Dan Halperin
8.3k
points
Law
high-school
1
answer
0
votes
4.4k
views
asked
Sep 22, 2024
186k
views
You are making scarves for presents. Each scarf needs 5/6 yd of fabric. How many yards of fabric do you need for 6 scarves?
Richard De Ree
asked
Sep 22, 2024
by
Richard De Ree
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
186k
views
asked
Jan 24, 2024
58.6k
views
Sofie makes and sells scarves. Her profit depends on what price she charges for a scarf. She writes the expression (x−5)(50−2x) to represent her profit based on the price per scarf, x . Enter Sofie's average
WetFish
asked
Jan 24, 2024
by
WetFish
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
58.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org