menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Number 2. A homeowner is wanting to pave his drive way. He was quoted for every 240 bricks it would cost $30. Find the unit rate.
asked
Jul 12, 2021
113k
views
2
votes
Number 2.
A homeowner is wanting to pave his
drive way. He was quoted for every 240
bricks it would cost $30. Find the unit
rate.
Mathematics
high-school
Keshan Nageswaran
asked
by
Keshan Nageswaran
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
240/30 is 8 i believe the answer is 8
Mr Talha
answered
Jul 17, 2021
by
Mr Talha
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 3, 2021
97.8k
views
A homeowner bought a house five years ago for $75,000. Since then, the homeowner has spent $3,000 to pave the driveway and has added a central heating/air conditioning system at a cost of $4,000. The neighboring
Ambreen
asked
Mar 3, 2021
by
Ambreen
8.8k
points
Business
high-school
1
answer
5
votes
97.8k
views
asked
Jul 26, 2024
116k
views
to the classes. They instructed the principal to get quotations for pa ng bricks from The school governing body wants to pave the area from the gate to staff room and different service providers. The following
Yuvaraj P
asked
Jul 26, 2024
by
Yuvaraj P
8.3k
points
History
college
1
answer
2
votes
116k
views
asked
Oct 23, 2024
213k
views
Mpho bought interlocking paving bricks sold in pallets of 1000 bricks at GH¢ 3500 per pallet. Claiming she will use more than 30000 bricks to pave the braai, assess her claim. a) True b) False
Valentin Klinghammer
asked
Oct 23, 2024
by
Valentin Klinghammer
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
213k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity