64.9k views
2 votes
Whats the unit rate of 5.76

User Linkonabe
by
5.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

there is no unit rate but hers an example of an unit rate using 5.76 NOT THE ANSWER

Explanation:

Example: 64 ounces of water in a bottle that costs $5.76. To find the unit rate per ounce, divide the amount it costs ($5.76) by the number of ounces (64). $5.76 ÷ 64 ounces = $0.09 per ounce

User Marty
by
5.6k points