105k views
4 votes
A worker assigned to the restoration of the Washington Monument is checking the condition of the stone at the very top of the monument. A nickel with the mass of 0.005 kg is in her shirt pocket. What is the kinetic energy (KE) of the nickel in her shirt pocket at the top of the monument?

User Ogres
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Your answer is: K.E = 8.3 J

Step-by-step explanation:

If the height (h) = 169.2 meters (m) and the mass (m) is 0.005 kilograms (kg) the total energy will be kinetic energy which is equal to the potential energy.

K.E = P.E and also P.E equals to mgh

Then you substitute all the parameters into the formula ↓

P.E = 0.005 × 9.81 × 169.2

P.E = 8.2908 J

So your answer is 8.2908 but if you round it is K.E = 8.3

User Korneel
by
6.1k points