menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Yvonne paid $18.72 for 8 gallons of gas. She then passed by another gas station advertising it for $2.29 per gallon. How much money would she have saved if she had waited and purchased it at the other
asked
Jun 3, 2021
142k
views
2
votes
Yvonne paid $18.72 for 8 gallons of gas.
She then passed by another gas station
advertising it for $2.29 per gallon. How much
money would she have saved if she had
waited and purchased it at the other location?
Mathematics
college
Node Ninja
asked
by
Node Ninja
6.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer: 0.40 cents
Explanation: 18.72 / 8 = $2.34 per gallon, 2.34 - 2.29 = $0.05 per gallon , $0.05 x 8 gallons = 0.40 cents
Tomasz Dzieniak
answered
Jun 8, 2021
by
Tomasz Dzieniak
6.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org