141k views
2 votes
Yvonne paid $18.72 for 8 gallons of gas.

She then passed by another gas station
advertising it for $2.29 per gallon. How much
money would she have saved if she had
waited and purchased it at the other location?

User Node Ninja
by
5.1k points

1 Answer

5 votes
Answer: 0.40 cents
Explanation: 18.72 / 8 = $2.34 per gallon, 2.34 - 2.29 = $0.05 per gallon , $0.05 x 8 gallons = 0.40 cents
User Tomasz Dzieniak
by
5.3k points