Answer:
a. $4.00 per unit
Step-by-step explanation:
Variable costs are those costs that varies with output level e.g labor cost, while fixed costs are those costs that do not change irrespective of output level. eg rent.
Given that ,
Total cost = $890,000
Total fixed cost = $800,000
Variable cost = Total cost - Total fixed cost
Variable cost = $890,000 - $800,000 = $90,000
Number of units = 200,000
Fixed cost per unit = Total fixed cost / Number of units
Fixed cost per unit = $800,000 / 200,000 = $4 per unit