menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
8) Shawna had $20 to spend on six pencils. After buying them she had $2. How much did each pencil cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
8) Shawna had $20 to spend on six pencils. After buying them she had $2. How much did each pencil cost?
asked
Jul 6, 2021
73.6k
views
3
votes
8) Shawna had $20 to spend on six pencils. After buying them she had
$2. How much did each pencil cost?
Mathematics
high-school
Majurageerthan
asked
by
Majurageerthan
8.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
It cost 2 dollers each.
Wheeler
answered
Jul 13, 2021
by
Wheeler
9.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 7, 2017
95.5k
views
shawna found out there are 4 yellow pencils for every blue pencil Write an equation for this situation. How do i write this as an equation?
Denikov
asked
Jan 7, 2017
by
Denikov
8.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
95.5k
views
asked
Jun 9, 2017
50.4k
views
shawna found out there are 4 yellow pencils for every blue pencil. write an equation for this equation.
Nunopolonia
asked
Jun 9, 2017
by
Nunopolonia
8.4k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
50.4k
views
asked
Feb 28, 2019
110k
views
shawna found out there are 4 yellow pencils for every blue pencil. write an equation for this situation. complete the table to show how many yellow pencils if there are 5,7, 9,11 or 13 blue pencils.
Gypsy
asked
Feb 28, 2019
by
Gypsy
7.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
110k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org