70.2k views
3 votes
Chance, Inc. sold 3,300 units of its product at a price of $87 per unit. Total variable cost per unit is $63, consisting of $41 in variable production cost and $22 in variable selling and administrative cost. Compute the manufacturing margin for the company under variable costing.

a) $135,300
b) $207,900
c) $151,800
d) $287,100
e) $128,700

User Brits
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Total manufacturing margin= $151,800

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Units sold= 3,300

Unitary variable manufacturing cost= $41

Selling price per unit= $87

Because we need to calculate the manufacturing margin, we will not take into account the administrative costs:

Total manufacturing margin= 3,300*(87 - 41)

Total manufacturing margin= $151,800

User Fred
by
8.1k points