menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Terry bought 2 1/2 dozen chocolate chip cookies. She paid $15 for her purchase. If there are 12 cookies in each dozen, what is the cost per cookie?
asked
May 3, 2021
24.3k
views
5
votes
Terry bought 2 1/2 dozen chocolate chip cookies. She paid $15 for her purchase. If there are 12 cookies in each dozen, what is the cost per cookie?
Mathematics
high-school
Hovik Antanisyan
asked
by
Hovik Antanisyan
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
Answer:
you have to divide 12 by 15
Explanation:
Inderjit
answered
May 8, 2021
by
Inderjit
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 26, 2018
163k
views
Terry bought 2 1/2 dozen chocolate chip cookies. She paid $15 for her purchase. If there were 12 cookies in each dozen, what was the cost per cookie? $0.17 $0.83 $1.25 $0.50
Parkr
asked
Jan 26, 2018
by
Parkr
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
163k
views
asked
Jun 23, 2019
23.1k
views
Terry brought 2 and 1\2 dozen chocolate chip cookies. She paid $15 for her purchase. if there were 12 cookies in each dozen,what was the cost per cookie?
LuizZ
asked
Jun 23, 2019
by
LuizZ
7.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
23.1k
views
asked
Dec 10, 2021
7.2k
views
Terry bought 2 1⁄2 dozen chocolate chip cookies. She paid $15 for her purchase. If there were 12 cookies in each dozen, what was the cost per cookie?
Jnv
asked
Dec 10, 2021
by
Jnv
7.4k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
7.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org