24.3k views
5 votes
Terry bought 2 1/2 dozen chocolate chip cookies. She paid $15 for her purchase. If there are 12 cookies in each dozen, what is the cost per cookie?



1 Answer

7 votes

Answer:

you have to divide 12 by 15

Explanation:

User Inderjit
by
7.7k points