124k views
4 votes
A car starts from rest and accelerates uniformly over a time of 7 seconds for a distance of 190m. Find the the acceleration of the car.

User AleksP
by
6.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

a = 7.75 [m/²]

Step-by-step explanation:

To solve this problem we must use the following equation of kinematics.


x=x_(0) +v_(o) *t + ((1)/(2))*a*t^(2)

where:

x = final distance = 190 [m]

Xo = initial distance = 0

Vo = initial velocity = 0 (car starts from the rest)

a = acceleration [m/s²]

t = time = 7 [s]

190 = 0 + (0*7) + 0.5*a*(7²)

190 = 0.5*49*a

a = 7.75 [m/²]

User Ioums
by
6.8k points