194k views
3 votes
A gas is produced when 25 g of substance X is mixed into 60 g of solution Z in a beaker. The mass of the solution in the beaker after the reaction is 75 g. What is the mass of the gas released?

(X + Z -> gas + solution)

1 Answer

5 votes

mass of the gas = 10 g

Further explanation

The law of conservation of mass :

In a closed / isolated system, the total mass of the substance before the reaction will be equal to the total mass of the reaction product.

Reaction


\tt X+Z\rightarrow gas+solution

mass before reaction=mass after reaction


\tt 25+60=gas+75\\\\gas=25+60-75=10~g

User Mastiff
by
7.0k points