116k views
4 votes
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $34.14 What is the unit price of the pairs of gloves?

The unit price is $____per pair of gloves.

User BillyJean
by
6.2k points

2 Answers

0 votes
The unit price is $5.59 per pair of gloves
User OnengLar
by
6.9k points
4 votes
One pair of gloves is $5.69, as 34.14 divided by 6 is 5.69.
User Crosswind
by
6.5k points