menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $34.14 What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $____per pair of gloves.
asked
Aug 12, 2021
116k
views
4
votes
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $34.14 What is the unit price of the pairs of gloves?
The unit price is $____per pair of gloves.
Mathematics
college
BillyJean
asked
by
BillyJean
6.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
The unit price is $5.59 per pair of gloves
OnengLar
answered
Aug 12, 2021
by
OnengLar
6.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
One pair of gloves is $5.69, as 34.14 divided by 6 is 5.69.
Crosswind
answered
Aug 15, 2021
by
Crosswind
6.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.5m
questions
10.0m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Please solve the following equation. x-6x=56
whats the most accurate estimation of 65+77
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org