195k views
4 votes
An 8-quart jug of water costs $6.08. What is the price per cup?

1 Answer

3 votes

Answer:

$0.19 cents

Explanation:

First, find how many cups are in 8 quarts.

1 quart is 4 cups, so to find the number of cups, multiply 8 by 4:

8(4)

= 32 cups

Then, to find the price per cup, divide the cost by the number of cups:

6.08/32

= 0.19

So, the price per cup is $0.19 cents

User Dardisco
by
4.4k points