10.4k views
1 vote
a nursery owner buys 9 panes of glass to fix some damage to his greenhouse the 9 panes cost 19.35 unfortunately he breaks 4 more panes while repairing the garage. what is the cost of another 4 panes?

1 Answer

3 votes
Answer:

First we divide 19.35 by 9 to find how much it costs for 1 pane, 19.35/9=2.15$.

Then we multiply by 4 to get the cost of 4 panes, 2.15*4=8.60$. The cost of another 4 panes is 8.60$.
User Chris Lam
by
4.4k points