221k views
0 votes
At Nivea's Newsstand, 6 magazines cost $12.00. How many magazines could you buy with $16.00?

User Krimson
by
4.6k points

2 Answers

5 votes
This is a fun, but simple unit rate problem! We are solving for x.

Divide 12 by 6 (cost is usually always first when dividing for unit rate). You’ll get 2.

That means, for every one magazine, it’s 2 dollars.

Now, divide 2 by 16.
Your answer should be 8!

You can purchase 8 magazines for $16 dollars!


User Kmort
by
5.1k points
5 votes

Answer:

You could by 8 magazines

Explanation:

First, set up the equation 6/12=x/16

cross multiple to get 12x=96

divide both sides by 12 and x = 8

User Dawnmarie
by
4.8k points