158k views
2 votes
Peter bought 8 lemons for $6. Each lemon was the same price.
What was the cost of 1 lemon?

1 Answer

2 votes

Answer:

The price for 1 lemon is $0.75

Explanation:

8x=$6

8x/8=6/8

x=$0.75

User Dwedit
by
8.6k points

Related questions

asked Aug 1, 2024 213k views
Damin asked Aug 1, 2024
by Damin
8.1k points
1 answer
1 vote
213k views
asked Aug 8, 2018 188k views
Tdihp asked Aug 8, 2018
by Tdihp
8.9k points
2 answers
1 vote
188k views
asked Feb 20, 2018 164k views
JustinM asked Feb 20, 2018
by JustinM
8.3k points
2 answers
1 vote
164k views