25.8k views
1 vote
if a pineapple costs $p and a mango costs $q, write an algebraic expression, in dollars, in terms of p and q for the total cost of 5 pineapples and 3 mangoes

1 Answer

2 votes

Answer: 5p + 3q

Explantation: 5 pineapples is going to be multiplied by p, the cost of 1. And 3 mangoes are going to be multiplied by q, the cost of 1. And adding the two totals together gives you the total cost.

User Alinpopescu
by
5.3k points