83.3k views
0 votes
A 4 quart container of window cleaner costs $12.48. What is the price per cup?

1 Answer

1 vote

Answer:

$3.12

Explanation:

A quart is 4 cups

Divide the Price $12.48 by 4 = $3.12 a cup

User Pradeepcep
by
5.8k points