menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Destiny paid $9.60 for a dozen donuts. What is the unit cost for each donut?
asked
Jun 7, 2021
8.0k
views
5
votes
Destiny paid $9.60 for a dozen donuts. What is the unit cost for each donut?
Mathematics
high-school
Oberger
asked
by
Oberger
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Answer:
$0.8
Explanation:
dozen=12
$3.60=12 donuts
$3.60/12= 0.8
$0.8
XavierB
answered
Jun 14, 2021
by
XavierB
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 20, 2024
230k
views
at a donut shop there are 97 donuts in the display case. there are also 4 boxes of donuts, eah with 2 dozen inside. the owner of the donut shop works out that there are 196 donuts in total. does that sound
Herzog
asked
Apr 20, 2024
by
Herzog
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
230k
views
asked
Feb 11, 2024
18.6k
views
billy is selling donuts at school to raise money for a mission trip. If he sells each donut for $2, what is the maximum number in this situation's range if he only has 3 dozen donuts?
Yogeesh
asked
Feb 11, 2024
by
Yogeesh
8.6k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
18.6k
views
asked
Mar 24, 2024
37.1k
views
You work at Dave's Donut Shop. The company has decided to redesign the box it uses to hold one dozen donuts. There are 12 donuts in one dozen. Each donut has a diameter of 3.5 inches and a height of 1.
Tarang Koradiya
asked
Mar 24, 2024
by
Tarang Koradiya
7.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
37.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org