115k views
0 votes
Mrs. Lopez bought 6 rosebushes at Lowes for $22.08. What is the unit cost of one rosebush?

User Ozzie
by
5.4k points

1 Answer

0 votes
it will be $3.68 for each rose bush because if she bought 6 of them for $22.08 then 22.08/6=3.68
User Sandeep Purohit
by
5.9k points