menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Mrs. Lopez bought 6 rosebushes at Lowes for $22.08. What is the unit cost of one rosebush?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Mrs. Lopez bought 6 rosebushes at Lowes for $22.08. What is the unit cost of one rosebush?
asked
Feb 18, 2021
115k
views
0
votes
Mrs. Lopez bought 6 rosebushes at Lowes for $22.08. What is the unit cost of one rosebush?
Mathematics
middle-school
Ozzie
asked
by
Ozzie
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
it will be $3.68 for each rose bush because if she bought 6 of them for $22.08 then 22.08/6=3.68
Sandeep Purohit
answered
Feb 24, 2021
by
Sandeep Purohit
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 25, 2017
17.1k
views
The rosebushes in Pattie's Plant Store have the following colors: • 20% yellow blooms. • 50% red blooms. • 30% pink blooms. If George selected a rosebush at random today, what is the probability that it
Bruno Mello
asked
Oct 25, 2017
by
Bruno Mello
8.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
17.1k
views
asked
Apr 13, 2020
218k
views
Matt and Trey are remodeling their gardens. Matt purchased 8 ferns and 1 rosebush for $35. Trey purchased 4 ferns and 3 rosebushes for $25. Determine the price of each plant.
Antek
asked
Apr 13, 2020
by
Antek
9.0k
points
Mathematics
college
1
answer
2
votes
218k
views
asked
Mar 4, 2020
40.2k
views
Matt and Trey are remodeling their gardens. Matt purchased 8 ferns and 1 rosebush for $35. Trey purchased 4 ferns and 3 rosebushes for $25. Determine the price of each plant.
MEmerson
asked
Mar 4, 2020
by
MEmerson
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
40.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org