33.8k views
5 votes
A group of 10 friends are in line to see a movie. It cost $15 for 3 people to see a movie. How much will the group pay?​

User Asyranok
by
7.3k points

2 Answers

4 votes
Answer:

So if it costs 15$ for 3 just multiply that by 3 (which equals the amount it’d cost for 9 people, which is 45$). And then divide 15 by 3 which is 5$ or the amount it’d cost for one person to see a movie. 45+5=50$. So the group will pay 50$.
User Lukas Vermeer
by
7.0k points
3 votes

Answer:

50

Explanation:

15/3=5

5*10=50

User Birdamongmen
by
6.9k points