7.6k views
1 vote
A current of 3.75 A in a long, straight wire produces a magnetic field of 2.61 μT at a certain distance from the wire. Find this distance.

User Muka
by
7.3k points

1 Answer

7 votes

Given :

Current, I = 3.75 A .

Magnetic Field,
B = 2.61* 10^(-4)\ T

To Find :

The distance from the wire.

Solution :

We know,


B = K(2i)/(d)\\\\d = 10^(-7)* (2* 3.75)/(2.61* 10^(-4))\\\\d = 0.00287\ m \\\\d = 2.87* 10^(-3)\ m

Hence, this is the required solution.

User C Abernathy
by
7.6k points