87.9k views
5 votes
A block with a mass M = 4.85 kg is resting on a slide that has a curved surface. There is no friction. The speed of the block after it has slid along the slide sufficiently far for its vertical drop to be 19.6 m is:__________a. 19.6 m/s b. 384 m/s c. 93 m/s d. 43.2 m/s e. The problem cannot be solved because the shape of the curved slide is not given.

User Salahuddin
by
7.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The correct option is a

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The mass of the block is
m = 4.84 \ kg

The height of the vertical drop is
h = 19.6 \ m

Generally from the law of energy conservation , the potential energy at the top of the slide is equal to the kinetic energy at the point after sliding this can be mathematically represented as


PE = KE

i.e
m * g * h = (1)/(2) * m * v^2

=>
gh = 0.5 v^2

=>
v = \sqrt{(9.8 * 19.6)/(0.5 ) }

=>
v = 19.6 \ m/s

User Rutger Huijsmans
by
7.5k points