5.0k views
0 votes
Miguel bought 4 pounds of walnuts for $10.92. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars, y, to the number of pounds of walnuts, x?

User Kerrisa
by
4.9k points

1 Answer

2 votes

2.73

For each pound of walnuts, it costs $2.73.

All you have to do is divide 10.92 by 4.

User TomerSan
by
5.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.