161k views
5 votes
At a​ little-known vacation​ spot, taxi fares are a bargain. A 14 Mile Taxi ride takes 16 minutes and costs 11.20 you want to find the cost for a 49 mile taxi ride

User Seancribbs
by
5.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

the unit price needed to calculate is $0.8 per mile

Explanation:

Here is the complete question:

At a​ little-known vacation​ spot, taxi fares are a bargain. A 14 Mile Taxi ride takes 16 minutes and costs $11.20 you want to find the cost for a 49 mile taxi ride . What unit price do you​ need?

Explanation:

To determine the unit price needed to calculate the cost for a 49 mile taxi ride, we will determine the cost of the ride per mile. To do this, let the cost per mile be $x

If it cost $11.20 for a 14 mile ride

Then, it will cost $x for a 1 mile ride

∴ x = (1 × 11.20) / 14 = 0.8

x = 0.8

The taxi ride costs $0.8 per mile.

Hence, the unit price needed to calculate is $0.8 per mile.

If desired,

To find the cost for a 49 mile taxi ride, multiply the distance traveled by the unit price,

Distance = 49 mile

Unit price = $0.8 per mile

∴ Cost for a 49 mile taxi ride = 49 × $0.8

Cost for a 49 mile taxi ride = $39.2

Hence, the cost for a 49 mile taxi ride is $39.2

User Tommaso Belluzzo
by
5.3k points