Answer:
False
Explanation:
It is is a ratio comparing quantities of different items with 1 in the denominator. Technically the price, quantity, or distance of one item.
Example
If Nancy buys 20 items for $180 dollars, what is the unit rate of the item's price
$180/20 = $9 per item (9/1)