168k views
5 votes
2) Unit rate is the price, or quantity, or distance of many items
O True
O
False

2 Answers

5 votes

Answer:

True

Explanation:

User Benjamin Wohlwend
by
6.0k points
2 votes

Answer:

False

Explanation:

It is is a ratio comparing quantities of different items with 1 in the denominator. Technically the price, quantity, or distance of one item.

Example

If Nancy buys 20 items for $180 dollars, what is the unit rate of the item's price

$180/20 = $9 per item (9/1)

User Maxletou
by
5.4k points