167k views
4 votes
In an aqueous solution of a certain acid the acid is 0.094% dissociated and the pH is 4.55. Calculate the acid dissociation constant Ka of the acid. Round your answer to 2 significant digits

1 Answer

6 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

pH = 4.55

[ H⁺ ] = 10⁻⁴°⁵⁵

= 2.82 x 10⁻⁵

Let the acid be HA and its molar concentration be a .

HA ⇄ H ⁺ + A ⁻

a - .094x10⁻³a .094x10⁻³a .094x10⁻³a

.094x10⁻³a = 2.82 x 10⁻⁵

a = 30 x 10⁻²

= .3

a - .094x10⁻³a = .3 - .094 x 10⁻³ x .3

= .29997 approx

Ka = 2.82 x 10⁻⁵ x 2.82 x 10⁻⁵ / .29997

= 7.95 x10⁻¹⁰ / .29997

= 26.5 x 10⁻¹⁰

= 27 x 10⁻¹⁰ ( rounding off to two digits )

User Ahbou
by
6.8k points