81.4k views
1 vote
You want to buy some noodles. A 7-ounce package costs $2.17. A 16-ounce package costs $4.64. An 18-ounce package costs $5.76. Which package is the best buy? The -ounce package of noodles is the best buy.​

1 Answer

7 votes
for 7-ounce package :
$2.17/7 = $0.31 for 1-ounce

for 16-ounce package :
$4.64/16 = $0.29 for 1-ounce

for 18-ounce package :
$5.76/18 = $0.32 for 1-ounce

hence, the 16-ounce package of noodles is the best buy.
User Yutasrobot
by
5.6k points