51.2k views
1 vote
Tiffany buys a basket of watermelons on sale for \$9$9dollar sign, 9 before tax. The sales tax is 9\%9%9, percent.

What is the total price Tiffany pays for the basket of watermelons?
\$\$ dollar sign, space

User Pau Trepat
by
7.2k points

2 Answers

5 votes

Answer:

9.81 it was confirmed :)

User Dharmik Bhandari
by
6.8k points
5 votes

Answer:

Tiffany pays a total price of $9.81 for the basket of watermelons

Explanation:

Percentages

To increase a certain amount by a given percentage, we can first calculate the increasing amount and then add it to the original amount.

If the price of the basket of watermelons was $9 before tax, and the sales tax is 9%, we first calculate the tax amount to pay:

$9 * 9 / 100 = $0.81

Now we add it to $9 to get the total price paid by Tiffany:

Total price = $9 + $0.81 = $9.81

Tiffany pays a total price of $9.81 for the basket of watermelons

User Matthew Goheen
by
7.2k points