124k views
1 vote
Find the range of a projectile launched at an angle of 30° with an initial velocity of 20m/s.​

1 Answer

5 votes

Answer:

The range is 35.35 m

Step-by-step explanation:

Projectile Motion

It's the type of motion that experiences an object projected near the Earth's surface and moves along a curved path exclusively under the action of gravity.

Being vo the initial speed of the object, θ the initial launch angle, and
g=9.8m/s^2 the acceleration of gravity, then the maximum horizontal distance traveled by the object (also called Range) is:


\displaystyle d={\frac {v_o^(2)\sin(2\theta )}{g}}

The projectile was launched at an angle of θ=30° with an initial speed vo=20 m/s. Calculating the range:


\displaystyle d={\frac {20^(2)\sin(2\cdot 30^\circ )}{9.8}}


\displaystyle d={\frac {400\sin(60^\circ )}{9.8}}


d=35.35\ m

The range is 35.35 m

User Ondrej Stocek
by
6.6k points