48.0k views
4 votes
Mrs. Reed spent $34 to buy M&Ms and paper clips for her students. She bought a total

of 10 items. If the M&M bags were $3 each and the paper clips were $4 for each box,
how many of each did she buy?

User Aethan
by
5.4k points

2 Answers

1 vote

Answer:

Step-by-step explanation:

User IcarusNM
by
5.0k points
3 votes

Answer:

Mrs. Reed bought 4 boxes of paper clips and 6 bags of M&Ms.

Step-by-step explanation:

4 x 4 = 16

3 x 6 = 18

16 + 18 = 34

User Icepopo
by
4.9k points