Answer:
mass (m) = 0.075 kg
acceleration (a) = 550000 m/

F = ( 0.075 kg )( 550000 m/
) = 41250 N
Step-by-step explanation:
F = ma ; force is equal to mass times acceleration
mass (m) = 0.075 kg
acceleration (a) = 550000 m/

F = ( 0.075 kg )( 550000 m/
) = 41250 N.
do you get these options in the drop down?