219k views
2 votes
A 10 plain hats cost $3.60. What is the unit rate of a hat?

A.Each hat costs $0.30.
B.Each hat costs $0.60.
C.Each hat costs $3.60.
D.Each hat costs $0.50.
E.Each hat costs $1.20.
F.Each hat costs $0.36.

2 Answers

0 votes

Answer:

f

Step-by-step explanation:

all you do is divide 10 by 3.60 because 3.60 is the total amount you paid for all the hats and 10 is how many hats you bought hopefully this answer was helpful

User Acpigeon
by
7.2k points
4 votes

Answer:

F - $0.36

Explanation:

3.6 ÷ 10 hats = .36

User Musaddiq Khan
by
7.3k points