136k views
3 votes
A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?

User Globalfish
by
5.4k points

2 Answers

0 votes

Answer:

.48 cents for 1 oz

Explanation:

You first take the 2.99 and divide by 62 to get your amount for 1 oz

User Charmee
by
5.6k points
3 votes

Answer:

0.04

Explanation:

set up a proportion!

sorry if its sloppy, i did this on my laptop :/

A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?-example-1
User MDrollette
by
5.5k points