136k views
0 votes
PLease help me find the unit rate for $140 for 18 ft

User Anddy
by
5.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Explanation:

So,

$140 Dollars per 18 feet

Divide by 18 on both sides

140/18=18/18

140/18 is equal to 7 and 2/9

The answer is 7.77777778

User Etiennepeiniau
by
4.8k points