147k views
2 votes
Please help this is so confusing!!!

Please help this is so confusing!!!-example-1
User Troncador
by
7.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$16.50 on 3 bags of dog food

Explanation:

First you would do 27.50/5 to find out how much one bag costs.

The symbol / mean to divide. So 27.50 divided by 5 is 5.50. We need to know the ammount of 3 bags. Hence, we evaluate 3 times 5.50 which equals to our answer, $16.50 on 3 bags of dog food. I hope this will help you succeed!

User Sethias
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.