93.0k views
1 vote
You spend $40 on 5 pounds of concrete. How much is 1 pound?
I NEED HELP!!!!

User Mandela
by
5.8k points

1 Answer

1 vote

Answer:

1 pound of concrete is $8.

Explanation:

Do 40/5 to find the unit rate. $40 is the denominator because you are splitting the money, not the pound of concrete.

User Gxvigo
by
5.7k points