135k views
5 votes
Which unit rate is the lowest price per ounce?

Choice A: 25 ounces of potato chips for $3.49
Choice B: 45 ounces of potato chips for $4.79

Choice A
Choice B
The unit rates are equal.
The unit rates cannot be determined.

User Slowhand
by
7.6k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Choice B

Explanation:

Divide both of the choices by the price and ounces. You will find that the unit rate of choice B is lower.

Work

3.49/25=0.14

4.79/45=0.106

Therefore choice B has the lowest unit rate and that is the answer!

User Nam Duong
by
6.7k points