13.4k views
21 votes
The radius of a semicircle is 5 centimetres. What is the semicircle's diameter?

1 Answer

9 votes

The diameter
d = 2r, where
r is the radius. Thus,
d = 2 * r = 2 * 5 = 10cm

User Mathieu Schaeffer
by
7.0k points