64.3k views
11 votes
The diameter of a semicircle is 6 kilometres. What is the semicircle's radius?

User Maanijou
by
6.6k points

1 Answer

6 votes

Answer:

3km

Explanation:

d = 2r so r = 1/2 * d = 1/2 * 6 = 3km

User David Simic
by
6.9k points