menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Tom buys a bag of 11 tangerines for $2.86. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
asked
Jun 6, 2021
87.6k
views
4
votes
Tom buys a bag of 11 tangerines for $2.86. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Mathematics
high-school
Johnwhitington
asked
by
Johnwhitington
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
$2.86/11 oranges
= $0.26/orange
BurningLights
answered
Jun 13, 2021
by
BurningLights
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 24, 2021
231k
views
Hong buys a bag of 11 tangerines for $2.86. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Desmond Smith
asked
Feb 24, 2021
by
Desmond Smith
7.7k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
231k
views
asked
Nov 1, 2023
67.3k
views
Brian pays $2.86 for a bag of 11 tangerines.Find the unit price in dollars per tangerine.If necessary, round your answer to the nearest cent.six5?
Jaredlt
asked
Nov 1, 2023
by
Jaredlt
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
67.3k
views
asked
Sep 2, 2024
143k
views
Debra buys a bag of 16 tangerines for $3.84. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Stas Makarov
asked
Sep 2, 2024
by
Stas Makarov
8.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
143k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org