87.6k views
4 votes
Tom buys a bag of 11 tangerines for $2.86. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest cent.

1 Answer

2 votes
$2.86/11 oranges
= $0.26/orange
User BurningLights
by
5.6k points