menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 32-cup container of disinfectant costs $31.68. What is the price per quart?
asked
Mar 20, 2021
173k
views
3
votes
A 32-cup container of disinfectant costs $31.68. What is the price per quart?
Mathematics
college
Carli Beeli
asked
by
Carli Beeli
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
The answer is
$3.96.
Jutta
answered
Mar 24, 2021
by
Jutta
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 8, 2024
137k
views
A 2-gallon container of disinfectant costs $13. 4. What is the price per quart?
Nils Lindemann
asked
Jan 8, 2024
by
Nils Lindemann
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
137k
views
asked
Oct 1, 2024
188k
views
A 3-gallon container of disinfectant costs $36.24. What is the price per quart?
Raugfer
asked
Oct 1, 2024
by
Raugfer
8.6k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
188k
views
asked
Sep 3, 2020
232k
views
Which is the better buy? A. 12-quart container of disinfectant for $44.04 B. 2-gallon container of disinfectant for $23.04
Migontech
asked
Sep 3, 2020
by
Migontech
7.2k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
232k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity