menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Find the unit rate to the nearest cent per ounce of A 24 ounce box of cornflakes costs $4.59
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Find the unit rate to the nearest cent per ounce of A 24 ounce box of cornflakes costs $4.59
asked
Sep 18, 2021
4.8k
views
5
votes
Find the unit rate to the nearest cent per ounce of
A 24 ounce box of cornflakes costs $4.59
Mathematics
high-school
Alexander Craggs
asked
by
Alexander Craggs
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
.2
Explanation:
4.59/24=.2
Msinfo
answered
Sep 24, 2021
by
Msinfo
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 21, 2016
193k
views
A 24 ounce box of cornflakes cost $4.59 . what is the nearest cent per ounce?
Travis Liew
asked
Jul 21, 2016
by
Travis Liew
9.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
193k
views
asked
Feb 20, 2018
101k
views
A 24 ounce box of cornflakes costs 4.59 find the unit rate to the nearest cent per ounce
Afifa
asked
Feb 20, 2018
by
Afifa
7.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
101k
views
asked
Dec 18, 2019
90.4k
views
Find the unit rate to the nearest cent per ounce. A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59
Chaniece
asked
Dec 18, 2019
by
Chaniece
7.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
90.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org