74.2k views
2 votes
1. Density = 13.5 g/mL
Mass = 151 grams
Volume =
What is the volume

User Asb
by
7.3k points

2 Answers

2 votes
Answer: Volume = 11.18mL
User DGibbs
by
7.1k points
5 votes

Answer:

density = mass /vol

13.5 =151/ vol

vol = 151/13.5 = 11.2 ml

User Massimo Griffani
by
7.0k points