Answer: 4,375 units
Step-by-step explanation:
The budgeted production for July will be;
= July sales + Ending inventory - Beginning inventory
Ending inventory = 25% * August sales =25% * 4,900 = 1,225
Budgeted production = 4,200 + 1,225 - 1050 = 4,375 units